Den zdraví a bezpečí podruhé

V pátek a sobotu 22. - 23. 9. 2023 patřila chebská Krajinka složkám IZS. Konal se zde druhý ročník Dne zdraví a bezpečí.

Jedna z největších akcí v Karlovarském kraji, kde bylo možné nahlédnout pod pokličku všem složkám integrovaného záchranného systému včetně dvou zdravotnických zařízení na jednom místě, proběhla o víkendu v Chebu v areálu Krajinné výstavy za podpory Města Cheb.

Akce byla rozdělena na dva dny, přičemž pátek patřil především předškolním a školním dětem a studentům středních škol. Navzdory nepřízni počasí dorazilo 48 tříd z různých školských zařízení a jednotlivými stanovišti s ukázkami prevence a zdravovědy prošlo na 1.100 dětí!

„Cílem dnešního dopoledne je seznámení se s jednotlivými složkami IZS a představení jejich činnosti a denní náplně. K vidění byla výzbroj, výstroj a technika se kterou denně pracují právě všechny složky. Mohli si vše osahat a zeptat se k čemu se co používá. Dále bylo možné projít stan, který imitoval bytový požár, střelecký trenažér společně s Armádou České republiky nebo nacvičit správnou hygienu rukou, resuscitaci a mnoho dalšího,uvedl hlavní organizátor akce Jan Hamar z Komunitního centra Chebsko.

V sobotu čekal na návštěvníky opět nabitý program v podobě aktivních ukázek před pódiem - zadržení pachatele (PČR),  záchrana tonoucího (HZS), vloupání do vozidla a zásah Městské policie, nalezení nedovolených látek za pomoci služebního psa vězeňské služby, zástava oběhu (Zdravotnická záchranná služba) nebo zásah nebezpečnou látkou a dekontaminace hasičů (drážní hasiči).

U stanu Karlovarské krajské nemocnice si od laborantů Transfuzní stanice Nemocnice Cheb nechalo na 240 osob  určit svou krevní skupinu. Tou nejčastěji zjištěnou byla tradičně A pozitivní (91 osob) v závěsu pak 0 pozitivní (68 osob).

“Zájem o bezplatné určení krevní skupiny je vždy obrovský. Naším cílem je při těchto akcích zároveň oslovit potencionální dárce krve, kteří by mohli posílit naši dárcovskou základnu v Nemocnicích Cheb i Karlovy Vary. Krev z našich transfuzních stanic dodáváme do nemocnic, naši dárci tak pomáhají zachraňovat životy pacientů při vážných onemocněních, po nehodách či při operacích,” uvedla vrchní sestra transfuzní stanice Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb Libuše Schützová.

Své stanoviště měla na místě i Česká společnost AIDS pomoc, která na místě prováděla anonymní testování na HIV a žloutenku typu B a typu C.

Tato preventivně bezpečnostní akce přilákala na šest tisíc zájemců všech věkových skupin. Organizátoři akce - Komunitní centrum Chebsko i Karlovarská krajská nemocnice již plánují další třetí ročník.

Podívejte se na krátké shrnutí - https://youtu.be/LNLJXhYgZoQ

383341499 257754273353576 2709301451995712491 n

Účastníci:

Karlovarská krajská nemocnic, Komunitní centrum Chebsko, Policie ČR – Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje, Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje, Drážní hasiči Cheb, Městská policie Cheb, Armáda České republiky, Vězeňská služba České republiky, Celní správa, Kotec, Česká společnost AIDS pomoc, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, společnost DHL, Lázně Jáchymov.

Akce se konala za podpory: Město Cheb, DHL, Chevak a.s., ZP MVČR 211

Aktivní ukázky:

Záchrana tonoucího z vodní hladiny (150), Náhlá zástava oběhu (155), Zadržené nebezpečného pachatele (158), Proříznutí betonové skruže (150), Vloupání do vozidla a zadržení pachatele (156), zásah nebezpečnou látkou a dekontaminace hasičů (drážní hasiči),

Nalezení zakázaných látek pomocí služebního psa (vězeňská služba), Kynologie (vězeňská služba), zásah na odsouzené jednotným velením (vězeňská služba)

Výsledky určování krevních skupin a jejich zastoupení.

Krevní skupina

Počet