Pavilon akutní medicíny karlovarské nemocnice umožňuje shlédnout práce mladých sklářské designérů

Od září ve vestibulu Karlovarské krajské nemocnice, a.s. (pavilon akutní medicíny) představuje Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary tvorbu žáků maturitních oborů Design keramiky a porcelánu, Design skla a učebního oboru Sklář.

Sklo a porcelán mají mnoho společného. Vedle technického využití těchto materiálů se produkty z nich staly součástí našeho života. Od předmětů denní potřeby očekáváme, že budou dobře plnit svou užitnou funkci. Výrobky ze skla a porcelánu nás provází po celý den, aniž bychom si to uvědomovali. Zpříjemňují požitek z ranní kávy či šálku čaje, chutného obědu nebo sklenky vína s přáteli. Působí na nás křehkost, průsvitnost, barevnost, elegance, nadčasovost,…

Úkoly navrhnout a zrealizovat nový tvar nebo dekor výrobku řeší mladí autoři s vlastním osobitým přístupem. Originální návrhy by ovšem nemohly být realizovány bez řemeslné dovednosti a využití nabytých vědomostí z technologie výroby porcelánu a skla. Znalost a respektování chování daného materiálu během jeho zpracování je při tvůrčí práci stejně důležitá jako talent a vlastní invence.

Vystavené exponáty jsou výsledkem mnoha hodin práce. Jsou rovněž vizitkou učitelů výtvarných a odborných předmětů, kteří žáky učí dívat se na svět a předměty kolem sebe neotřelým pohledem.

Děkujeme vedení školy, učitelům i studentům za příjemné oživení nemocničního prostředí.