Základní informace

Dětské oddělení je akreditovaným pracovištěm I. typu a poskytuje komplexní léčebnou a diagnostickou péči dětem všech věkových kategorií na následujících stanicích:
  • jednotka intenzivní péče pro děti,
  • lůžkové dětské oddělení,
  • novorozenecké oddělení,
  • jednotka intermediární péče pro novorozence, je součástí perinatologického centra.

DĚTSKÁ JIP

Dětská JIP v Nemocnici Karlovy Vary oslavila 12. 5. 2023 již 30 let své existence. Jedná se o jediné perinatologické centrum v Karlovarském kraji s kapacitou 12 lůžek (4 lůžka pro intenzivní a resuscitační péči). Zajišťuje péči o novorozence od dokončeného 31.týdne gravidity. V rámci novorozenecké JIP držíme 24 hodin denně a 7 dní v týdnu  krajskou pohotovost pro převoz nezralých novorozenců pro území Karlovarského kraje. Převozy jsou realizovány pomocí speciálně upravené sanity s převozovým inkubátorem, novorozeneckým ventilátorem, monitorem životních funkcí a infuzními pumpami. Toto vybavení umožňuje transport i extrémně nedonošených novorozenců s hmotností kolem 500g, umožňuje totiž zajištění teplotního komfortu, podpory dýchání a oběhu během převozu novorozence.

V případě podezření na vrozenou srdeční vadu nebo oběhové selhání provádí lékaři karlovarské nemocnice jako jediní v kraji také urgentní ultrazvukové vyšetření srdce. Včas tak potvrdí diagnózu a případně zajistí převoz na vyšší pracoviště, kde mohou miminko operovat. Echo srdíčka se tímto přístrojem provádí také u předčasně narozených dětí, které mají oběhovou nestabilitu.

Nezralá miminka zůstávají na oddělení do dosažení váhy  cca 2.200 gramů. Po celou dobu jeho pobytu v nemocnici s ním mohou být i jeho rodiče. Učí se tak s podporou zdravotníků starat o své miminko, ať už se jedná o sondování, krmení, přebalování, klokánkování či koupání. Právě z tohoto důvodu je varský JIP rodičům přístupný kdykoliv sami chtějí a jejich iniciativa je personálem vítaná.

LAKTAČNÍ PORADENSTVÍDárcovství mateřského mléka leták

Aktuálně pomáhají maminkám na oddělení také dvě proškolené laktační poradkyně, které jsou kdykoliv k dispozici. Po celou dobu pobytu rodiče získávají doporučení a zkušenosti od lékařů i sester, mají k dispozici spoustu literatury či si mohou požádat i o psychickou podporu nebo podporu péče o dítě tzv. ranou péči.

Propuštěním miminka domů však péče a podpora zdravotníků nekončí. V karlovarské nemocnici mohou rodiče se svými děti do dovršení dvou let věku navštěvovat ordinaci pro rizikové novorozence, kde je sledován psychomotorický vývoj dítěte a správná výživa.

PRAXE STUDENTŮ, MEDIKŮ A PŘÍPRAVA NA ATESTACI

Kromě léčebné péče probíhá na dětském oddělení i výuková činnost pro mediky a lékaře v přípravě na atestaci. Na své budoucí povolání se zde také připravují studenti středních a vyšších zdravotnických škol a univerzitních zdravotnických oborů. Komplexnost péče o hospitalizované děti zajišťuje mateřská škola a základní škola při nemocnici. 

 

Na našem oddělení působí dobrovolníci díky Dobrovolnickému centrum Instand, informace zde

Na našem oddělení je realizovaná pedagogické činnost, informace zde

Součástí oddělení jsou příjmové ambulance a čtyři odborné ambulance - nefrologická, diabetologická, pro rizikové novorozence a gastroenterologická informace zde.

Partneři

Sponzoři

Děkujeme