Vojtova metoda má mnohostranné využití a může být využita jako základ fyzioterapie prakticky u jakékoli pohybové poruchy a u celé řady onemocnění, například:
Vojtova metoda se nesmí provádět:
Vojtovu metodu lze aplikovat od narození
Metoda paní Mojžíšové je uznávanou metodou nejen v léčbě funkční ženské sterility, ale i při léčbě mnoha dalších poruch.
Hlavní indikace metody paní Mojžíšové
O hospitalizované děti se stará tým specialiovaných pedagogů.Výuka probíhá u dětí mateřských,základních a středních škol. Mají k dispozici všechny výukové pomůcky jako ve svá kmenové škole.Celoročně probíhá řada akcí jako návštěny Zdravotního klauna, loutek, velikonoční,mikulášská, vánoční besídky, oslavy Dne dětí a dny plných her.
Porodní sál poskytuje péči o fyziologické i rizikové gravidity a porody. Naše porodnice je zároveň intermediárním centrem perinatologické péče pro předčasné porody s regionální působností, t.j koncentruje všechny předčasné porody od gestačního stáří 30+0.
Předčasně narozené děti jsou předávány do péče dětských lékařů, kteří o ně pečují na specializované jednotce intenzivní péče. Jsme tedy jediným porodnickým oddělením celého Karlovarského kraje, které poskytuje nadstandardní odbornou péči ve fetomaternální medicíně a tím, že je u nás každoročně odveden nejvyšší počet porodů, se neustále zvyšuje i erudice personálu.
Na našem pracovišti jsou striktně dodržovány veškeré odborné doporučené postupy, které byly schváleny Perinatologickou sekcí České gynekologicko-porodnické společnosti. To poskytuje záruku vysoké kvality lékařské péče a předcházení nebezpečným porodnickým komplikacím. Priorita výsledku naší práce je jediná - zdravá a spokojená rodička se zdravým novorozencem.
Pokoje na porodním sále:
Poplatek za nadstandardní pokoj není požadován. Balíček pro otce/doprovod u porodu se nehradí. V ambulantní části porodního sálu probíhají běžné předporodní kontroly těhotných, předaných do péče porodního sálu ošetřujícím gynekologem, včetně kontrol termínu porodu. Při těchto kontrolách maminka postupně poznává členy porodnického týmu.
U porodu mohou býti budoucí tatínkové či jiní rodinní příslušníci /doprovod v počtu 1/.
Je možno využívat alternativních metod v I.době porodní a poloh ve II.době porodní (žíněnka, balon, sedací vak, vana na nadstandardním pokoji, hrazda, porodnická stolička). Naše porodní asistentky také hojně využívají vonných olejů v aromatherapii u porodu. Uplatňují tak v praxi zkušenosti získané v certifikovaných kursech.
Pokud je třeba používáme při porodu léky na tlumení bolesti (injekce s analgeticko-spasmolytickou směsí) a epidurální analgezii, která je zdarma. Pokud to bezproblémový stav novorozence umožňuje, pokládáme novorozence na břicho rodičky a otec má možnost přestřihnout pupečník. Dítě je obvykle ještě na porodním stole přikládáno k prsu matky. Po ošetření dětskou sestrou je v postýlce ponecháno u matky po celou dobu, kterou ještě tráví na porodním sále ( 2 hodiny- IV.doba porodní).
Provádíme odběry pupečníkové krve.
Od října 2024 poskytujeme bezplatné parkování pro jeden doprovod u porodu, a to po dobu 3 dnů (48 hodin od přijetí rodičky na porodnici). Storno parkovného zajistí personál šestinedělí.
Na tomto oddělení poskytujeme péči o matku po spontánním porodu a po porodu císařským řezem, oddělení je po celkové rekonstrukci. Péči o novorozence zajišťují dětské sestry a lékaři novorozeneckého oddělení, které je do našeho oddělení stavebně zakomponováno.
Na našem oddělení uplatňujeme tzv. systém rooming-in => maminka je vždy na pokoji se svým dítětem. Hospitalizována je po spontánním porodu v průměru 3 dny, po operačním porodu v průměru 6 dní. V tomto období sledujeme celkový stav maminky se zaměřením na hojení eventuálního porodního poranění, správné zavinování dělohy a rozvoj laktace. Maminku poučíme o správné výživě, hygieně a o potřebě včasného cvičení po porodu.
Pokoje na oddělení šestinedělí:
Návštěvy žádáme, aby se nahlásily přítomnému personálu, a aby respektovaly soukromí ostatních maminek a chod oddělení.
Doba návštěv je upravena tak, aby se návštěvy vystřídaly v menším počtu a v kratších časových intervalech.
Na novorozeneckém oddělení JIP Vám můžeme zapůjčit pro vaše miminko monitor dechu Babysense. Babysense představuje unikátní bezpečnostní systém, který pomáhá chránit kojence a dává rodičům pocit bezpečí. Dovede včas zachytit nepravidelnost dýchání.
V posledních letech vidíme na našem dětském oddělení nárůst počtu i závažnosti případů onemocnění dýchacích cesta a plic, které jsou způsobeny Respiračním syncytiálním virem (RSV).
Respirační syncytiální virus patří k nejčastějším příčinám hospitalizace pro infekce dolních cest dýchacích v kojeneckém věku - tvoří cca 30% všech respiračních infekcí. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci a kojenci do 6 měsíců věku. Průběh infekce může být v této věkové kategorii velmi těžký, u nemocných dětí je často nutná dechová podpora. Závažným příznakem RSV infekce je zástava dýchání, právě ta může být příčinou náhlého a neočekávaného úmrtí kojence (SIDS).
Od září 2024 nabízíme nové možnosti prevence RV infekcí v kojeneckém věku prostřednictvím pasivní imunizace kojence očkováním těhotné matky nebo podání monoklonálních protilátek v novorozeneckém nebo kojeneckém věku.
Vakcinace těhotných probíhá v rozmezí 24. – 36. týdnem těhotenství v gynekologické ambulanci v pavilonu B (přízemí) Nemocnice K. Vary. Zájemkyně o očkování se mohou objednávat prostřednictvím webového rozhraní na: e-health.kkn.cz či telefonicky na tel.: 354 225 558. Díky vakcíně ABRYSVO se dítě narodí již s protilátkami, které ho pomáhají chránit před RSV od prvního nadechnutí po dobu 6 měsíců života.
Cena očkování činí 5.200,-Kč. Na očkování vakcínou ABRYSVO přispívají těhotným ženám zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů až 3.000,-Kč.
Do porodnice z klidu domova? U nás to lze! Pojďte se podívat!
Od června 2022 máme na porodním sále k dispozici vše potřebné k bylinné napářce od Steamy.cz! Personál byl proškolen Sebevedomarodina.cz
a my tak rozšiřujeme možnosti, jak si zpříjemnit první dobu porodní a podpořit přirozený a hladký průběh porodu.
K dispozici máme sáčky na uvolnění porodních cest a sáčky Voňavý porod, donést si však můžete i směsi dle Vašich preferencí
Úzkostmi či poporodními depresemi trpí až 20% žen v těhotenství a po porodu. Jednoduchý test dokáže včas odhalit možné riziko vzniku psychických obtíží. Po Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji se mohou testovat novopečené maminky i v Karlovarském kraji – v porodnici v Karlových Varech.
V těhotenství a v období do 1 roku dítěte mohou být matka i otec vystaveni stresu, který může mít vliv i na jejich miminko. Tento stres může vést k rozvoji duševní poruchy a v extrémních případech může skončit i fatálně.
Screening psychických obtíží byl vyvinut v rámci projektu Perinatal.cz a probíhá zpravidla druhý den po porodu prostřednictvím speciálních tabletů, které mají na porodnici k dispozici. Pokud projeví maminka zájem o jeho vyplnění, odpoví na 10 otázek, které jsou následně vyhodnoceny. Poté přichází mamince zpětná vazba. V případě pozitivního výsledku průzkumu může být žena aktivně oslovena s prvotní pomocí prostřednictvím speciálně vyškoleného peer pracovníka – respektive pracovnicí. Peer podpora je součástí programu „Máma podporuje mámu“ a poskytují ji ženy, které prošly podobnou zkušeností. V nutných případech pak mohou mamince doporučit i další odbornou péči.
„Je prokázáno, že až 75% žen si v této souvislosti neřekne o žádnou odbornou pomoc, toto téma je v naší společnosti stále dost stigmatizované,“ vysvětluje paní Hana Němcová z Národního ústavu duševního zdraví, která v karlovarské porodnici osobně proškolila personál gynekologicko-porodnického oddělení a předala technické vybavení.
V zahraničí tyto programy již běží a staly se standardem, což v ČR zatím nefunguje. „Maminky od nás odchází 3. či 4. den po porodu, svého gynekologa pak navštíví po šesti týdnech. V mezičase se mohou v případě potřeby díky této podpoře obrátit na někoho, kdo jim pomoc nabízí. Mohou svůj problém s někým řešit, konkrétně s někým, kdo jim rozumí a prošel stejnou zkušeností,“ komentuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karlovy Vary Lucie Rausová. Dle vrchní sestry, se případné
problémy mohou rozvinout až po odchodu z porodnice, kdy jsou s novorozencem sami doma a nemají kolem sebe podporu zdravotníků. Čas v tomto případě hraje velkou roli.
Díky včasné pomoci se může mateřství vrátit do normálních kolejí a maminky se mohou naplno věnovat svým dětem. Preventivně tedy lékaři doporučují dotazník vyplnit – zabere to chvilku a může zachránit nejen matku, ale i dítě.
Bezplatně vám rádi na 1 měsíc zapůjčíme novorozeneckou postýlku. Výpůjčka je možná na novorozeneckém oddělení - tel: 354 225 238, staniční sestra Naděžda Buršíková.
Na novorozeneckém oddělení JIP Vám můžeme zapůjčit pro vaše miminko monitor dechu Babysense. Babysense představuje unikátní bezpečnostní systém, který pomáhá chránit kojence a dává rodičům pocit bezpečí. Dovede včas zachytit nepravidelnost dýchání.
Možnost výpůjčky
Sponzoři