Ambulance pro demyelinizační onemocnění, pavilon C, 5. patro
MUDr. Anna Bláhová , sestra Šárka Grossmannová
ORDINAČNÍ DOBA:
pátek: 11 - 14 hodin (individuálně dle dohody s lékařem)
Od ledna 2023 ZMĚNA ORDINAČNÍ DOBY:
pondělí: 11 - 14 hodin (individuálně dle dohody s lékařem)
TELEFON : 354 225 835
MAIL:
Naše Ambulance pro demyelinizační onemocnění spolupracuje s MS centrem v Teplicích a přispěje tak v budoucnu ke zlepšení péče o tyto nemocné jak po odborné stránce, tak i po stránce technické - dostupnost péče v karlovarském kraji bez nutnosti dojíždění do vzdálenějších center.
CO S SEBOU PŘINÉST DO AMBULANCE PŘI PRVNÍ NÁVŠTĚVĚ:
- zprávy od spádového neurologa či z jiného RS centra
- Je vhodné přinést zprávy od dalších lékařů, které pacient navštěvuje. Např. zprávu od rehabilitačního lékaře, revmatologa, ortopeda, praktika, nefrologa, gastroenterologa...
- Je nutno s sebou přinést písemný seznam všech léků, které pacient aktuálně užívá. To znamená seznam všech léků užívaných nyní na bolesti, léků na vysoký tlak, na srdce...
- Je vhodné s sebou přinést výsledky zobrazovacích metod, pokud pacient nějakou zobrazovací metodu v minulosti absolvoval. Např. popisy rentgenových snímků, popisy magnetických rezonancí, popisy CT vyšetření.
Co je to RS?
Roztroušená skleróza mozkomíšní (Multiple sclerosis)
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, tj. mozku a míchy. Při roztroušené skleróze je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození obalu nervových vláken i vláken samotných. Poškozená nervová vlákna přestávají správně přenášet signály v nervovém systému a objevují se příznaky RS. Mezi nejtypičtější příznaky onemocnění patří :porucha zraku, chůze, nestabilita, brnění či slabost končetin.
Neléčené onemocnění způsobuje v průběhu 10–20 let závažnou invaliditu u většiny pacientů. Díky včas nasazené moderní léčbě je možno průběh nemoci u velké části pacientů podstatně ovlivnit. Nemoc zasahuje do různých oblastí života pacienta a správná pomoc tedy vyžaduje spolupráci nejen lékařů, ale celé řady dalších odborníků.
Nemoc postihuje především mladé osoby, nejčastější začátek je mezi 20.–40. rokem života. Začátek v dětství a po padesátém roce života je méně typický, nicméně není ojedinělý. Výskyt onemocnění se odhaduje na 30–220/100 tisíc obyvatel, záleží na geografické oblasti, v ČR je výskyt cca 150–170/100 000 obyvatel, tzn. že v ČR trpí roztroušenou sklerózou asi 15–17 tisíc pacientů, výskyt se průběžně mění, spíše směrem vzhůru a to i díky lepší diagnostice. Celkově žije po celém světě zhruba 2,5 milionu nemocných.