V ambulantní části porodního sálu probíhají běžné předporodní kontroly těhotných předaných do péče porodního sálu ošetřujícím gynekologem včetně kontrol po termínu porodu. Při těchto kontrolách maminka postupně poznává členy porodnického týmu, porodní asistentky většinou připraví veškerou dokumentaci potřebnou při následném příjmu k porodu a jsou připraveny provést budoucí rodiče po porodním sále a zodpovědět případné dotazy týkající se porodu.
Každé pondělí a středu zde funguje krajská poradna pro riziková těhotenství, kam jsou odesílány ženy s rizikovým těhotenstvím na doporučení svých gynekologů. 24 hodin denně poskytujeme ošetření akutních stavů těhotných od 20. týdne těhotenství včetně doplňkových vyšetření ( komplexní ultrazvukové vyšetření včetně měření průtoku krve v pupečníku, cervikometrie, kardiotokografie atd.).
Naše ambulance slouží také jako příjmová pro těhotné od 20. týdne těhotenství, které přicházejí k hospitalizaci na gynekologické oddělení. Jako příjmová ambulance slouží pro již rodící maminky a pro ženy, jejichž těhotenství je ohroženo a vyžadují intenzivní péči a hospitalizaci na jednotce intenzivní perinatologické péče.
O co možná nejhladší a nejpříjemnější průběh porodu se stará tým zkušených registrovaných porodních asistentek a lékařů, porod tedy vždy probíhá zásadně pod odborným dohledem plně kvalifikovaného lékaře.
U porodu jsou vítáni budoucí tatínkové a jiní rodinní příslušníci, kteří jsou většinou pro maminky velkou oporou.
Je možno využívat alternativních metod v I.době porodní a poloh ve II.době porodní (žíněnka, balon, sedací vak, vana na nadstandardním pokoji, hrazda, porodnická stolička). Naše porodní asistentky také hojně využívají vonných olejů v aromatherapii u porodu. Uplatňují tak v praxi zkušenosti získané v certifikovaných kursech.
Pokud je třeba používáme při porodu léky na tlumení bolesti (injekce s analgeticko-spasmolytickou směsí) a epidurální analgezii, která je zdarma, a se kterou máme velmi dobré zkušenosti - nesrovnatelně lepší snášení kontrakcí rodičkou, zkrácení I.doby porodní atd.) Pokud to bezproblémový stav novorozence umožňuje, pokládáme novorozence na břicho rodičky a otec má možnost přestřihnout pupečník. Dítě je obvykle ještě na porodním stole přikládáno k prsu matky. Po ošetření dětskou sestrou je v postýlce ponecháno u matky po celou dobu, kterou ještě tráví na porodním sále ( 2 hodiny- IV.doba porodní).