Dětské diacentrum obhájilo svůj statut

Dětská diabetologická ordinace karlovarské nemocnice obhájila na konci loňského roku statut Centra vysoce specializované péče pro léčbu dětského diabetu. Náročné personální, materiální i technické podmínky k udělení statutu centra splnila ordinace poprvé už v roce 2021, teď se podařilo centrum obhájit až do 31. 12. 2027.

Dětí s diabetem bohužel neustále přibývá a začátek onemocnění se čím dál častěji posouvá do nižších věkových kategorií. Jen za posledních pět let se počet pacientů v karlovarském dětském diacentru zdvojnásobil - v roce 2022 mělo centrum v dlouhodobé péči více než 80 dětí.

Diabetoložky MUDr. Pelcová Hamzová a MUDr. Sivíčková pečují o děti všech věkových kategorií - od kojenců až do 19. narozenin – a všech typů diabetu - typ 1 a 2, monogenní diabetes i o mladičké pacientky s gestačním diabetem. Největší skupinu tvoří pacienti s cukrovkou 1.typu, kteří vyžadují intenzifikovanou inzulínovou terapii často pomocí inzulínové pumpy a kteří k optimalizaci léčby využívají kontinuální monitoring glykémie pomocí senzorů zavedených do podkoží.

Dle slov MUDr. Pelcové je třeba počítat s dalším nárůstem počtu dětských pacientů a snažit se nadále zdokonalovat prostorové i personální zajištění centra. Nejenže se další lékařka začala připravovat na složení atestace v oboru dětská diabetologie a endokrinologie, ale intenzivně jednáme o ještě větším zapojení nutričních terapeutů a specializované edukační sestry do činnosti centra. Tak abychom mohli i při nárůstu počtu pacientů poskytovat  stále kvalitnější vysoce odbornou péči, která ale nebude ztrácet individuální a lidský přístup.

20221114 101714