Uskladněnou plazmu v případě potřeby šetrně rozmrazíme díky “Sahaře”

Plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se podává přímo pacientům s poruchou srážení krve při velkých krevních ztrátach při život ohrožujícím krvácení, při urgentních stavech, pooperačním krvácení, popáleninách či krvácením u těžkého poškození jater. Dále je surovinou pro výrobu krevních derivátů např. albuminu a imunoglobulinů.

Plazma pro klinické použití  je skladována na transfuzním oddělení při teplotě méně než – 25°C°.  Pokud lékař požaduje podání plazmy pro pacienta, tak musí být rozmrazena až na teplotu + 37C°. Pro tyto případy jsme pořídili rozmrazovač plazmy pro klinické použití Sahara III.

,,Rozmrazování a ohřívání se provádí suchým teplem, a proto se k tomuto procesu nepotřebuje voda. Během procesu dochází k šetrnému promíchávání pro dosažení co nejhomogennějšího rozložení teploty v transfuzním přípravku,” vysvětluje lékařka transfúzního oddělení MUDr. Miloslava Janoušková.

Touto technologií ohřevu je zamezeno riziku kontaminace patogenními zárodky vyskytujícími se ve vlhku jako u tradičních vodních lázní . Aktivní osušení povrchu vaku s transfuzním přípravkem zajišťuje hygienické podmínky v bezprostředním okolí transfuzního přípravku.

“Naše laborantky na úseku expedice transfúzních přípravků si přístroj pochvalují. Mohou  rozmrazovat větší počet transfuzních přípravků a tím rychleji zásobovat klinická oddělení požadovanými produkty pro naše pacienty,” dodává lékařka.

Rozmrazovač byl pořízen v rámci dotační výzvy REACT EU a jeho hodnota dosáhla částky téměř 130 tisíc korun.

Den pro MEDIKY finaleeeeeeeeeeeeeeee