Karlovarská nemocnice se zapojila do programu na záchyt karcinomu prostaty. Týká se mužů ve věku 50 – 69 let.

Karcinom prostaty je každoročně v České republice diagnostikován u 8000 mužů, což je po melanomových kožních lézích druhý nejčastější nádor u mužů. Počet nových případů stále roste – za posledních dvacet let se téměř ztrojnásobil. Na druhou stranu v této souvislosti zemře tři krát méně osob. Čím to je?

K včasnému odhalení rakoviny prostaty jednoznačně přispívá plošný screening bezpříznakových pacientů, který má za úkol odhalit onemocnění v raném stádiu. Šance na uzdravení je poté daleko vyšší - dle výzkumů naprostá většina pacientů i po pěti letech od diagnózy nádoru prostaty stále žije. Právě do takového screeningu se jako jediná v Karlovarském kraji zapojila v červnu Nemocnice Karlovy Vary.

Prvním krokem vyšetření je odběr krve na ukazatel aktivity prostaty neboli zjištění hladiny PSA (prostatického specifického antigenu). Díky tomuto zvýšenému markeru bylo odhaleno více jak 70% nádorů. Pokud je jeho hladina vyšší, je pacient odeslán praktickým lékařem k urologovi. Ten pak provede klinické vyšetření včetně ultrazvuku a v případě potřeby vystaví žádanku na magnetickou rezonanci. Speciálně pro tyto účely vyčlenil tým radiologického oddělení jeden pracovní den do večerních hodin, kdy lze rezonanci absolvovat.

„Vyšetření prostaty magnetickou rezonancí je v současné době nejspolehlivější zobrazovací metodou pro zjištění nádoru prostaty. Na základě tohoto vyšetření dokážeme velmi přesně zjistit podezřelé ložisko v postižené oblasti prostaty a navigovat přesné provedení biopsie a následné vyšetření odebraného vzorku pod mikroskopem. K této možnosti přispěla modernizace našeho přístroje, který jsme vybavili digitálními cívkami, které výrazně zlepšují kvalitu obrazu. Pro spuštění screeningu karcinomu prostaty jsme museli vytvořit prostor pro nové pacienty, a to vytvořením odpoledních směn a rovněž směnami o víkendech. Výsledky vyšetření jsou konzultovány na odborných indikačních seminářích, na kterých se určuje nejvhodnější způsob léčby. V budoucnu doufáme v pořízení 3T MR přístroje, který ještě více zkvalitní tuto vyšetřovací metodu,“ doplnil primář radiologického oddělení MUDr. Jiří Hofmann.

Po vyšetření je výsledek zaslán odesílajícímu lékaři, v případě pozitivního nálezu je pacient kontaktován urologickou ambulancí a je dohodnut další postup a léčba.
„Pokud vyšetření magnetickou rezonancí zobrazí jasně ložisko charakteru nádoru, pak je dalším krokem biopsie prostaty. V některých případech nemusí být prvotní zobrazení magnetickou rezonancí zcela jednoznačné, tehdy je nutné vyšetření opakovat s podáním kontrastní látky. Biopsii prostaty provádíme s cílením podezřelých ložisek pomocí ultrazvukového vyšetření, kdy zobrazení ultrazvukem propojujeme s již pořízeným obrazem magnetické rezonance. To je tak zvaná fúze. Tato metoda jednoznačně zvyšuje spolehlivost záchytu karcinomu. Týdně provádíme biopsii u pěti pacientů a karcinom potvrzujeme u 80% vyšetřených,“ uvádí primář urologického oddělení Nemocnice K. Vary MUDr. Marek Krolupper.

Biopsie prostaty není příjemný výkon, ale není bolestivý a je prováděn v místním znecitlivění. Odebrané vzorky vyšetřuje spolehlivě laboratoř KKN. Pokud je zjištěn karcinom prostaty, jedná se v případech prevence téměř ve 100% právě o onemocnění omezené na prostatu. Je možné zvolit léčbu ozářením v rámci KKN nebo operační. Pokud má pacient zájem o operační výkon, spolupracujeme běžně s centry robotické chirurgie.

Primární prevence při karcinomu prostaty v podstatě neexistuje, sekundární prevencí je však diagnostikovat ho co možná nejdříve, v této době tedy cíleným screeningem. Požádejte o to svého praktického lékaře nebo urologa, vyšetření je plně hrazeno veřejnými zdravotními pojišťovnami.

prim.MUDr. Marek Krolupper - urologické oddělení