Na Mistrovství světa ve fotbale lékařů v australském Sunshine Coast měla Nemocnice Karlovy Vary své želízko v ohni

Na konci července proběhl v Australském Sunshine Coast již 28. ročník mezinárodního sympozia medicíny a zdraví ve sportu.

Jeho součástí je i mistrovství světa ve fotbale lékařů WMFC 2024 neboli "The world medical football championships and associated global congress on medicine in sport".
„Hlavní myšlenkou turnaje je nejen výměna zkušeností a znalostí napříč širokým spektrem medicínských oborů, ale také přidružená sportovní událost v podobě fotbalového klání,“ doplnil doktor Chlapovič.

Po úvodním zahajovacím ceremoniálu došlo k rozlosování jednotlivých tymů do 4 skupin, ze kterých vyšli vždy 2 postupující do vyšší části turnajového pavouka a zbytek hrál mezi sebou o celkové umístění v turnaji. Česká republika byla vylosována do skupiny s Kostarikou, kterou v prvním zápase přehrála výsledkem 2:1, následně remízovala s Brazílií 1:1 a v posledním zápase skupiny s domácí Austrálií prohrála 1:3.

Poté si čeští hráči spravili chuť v zápasech o celkové umístění, kdy porazili Jižní Koreu 15:0. Pak však přišla porážka na penalty opět smolným gólem v poslední minutě s Kostarikou 3:4 a v posledním zápase podlehli Německu 0:1.

„Bohužel celkový bodový výsledek ze skupiny nám nedovolil postoupit do čtvrtfinále, což byl i náš předem stanovený cíl. Od čtvrtfinále nás držela 1 minuta v utkání proti Brazílii, kde jsme celý zápas vedli 1:0 a kdy v poslední minutě zápasu Brazílie srovnala z pokutového kopu. Je to pro nás celkově zklamání, jelikož jsme chtěli navázat na výborné výsledky z předcházejících let. Na druhou stranu musím říci, že síla jednotlivých týmů v soutěži byla opravdu veliká. Už jenom fakt, že několik týmů zde mělo trenéra jak kondičního, tak na samotnou hru, fyzioterapeuta či maséra vykresluje, že kvalita týmů rok od roku roste. Vítězové z Velké Británie mají každý měsíc v roce přípravný kemp, což v našich domácích podmínkách nelze s prací moc skloubit," komentoval výkony týmu Šimon Chlapovič, „naším cílem je se opět dostat na první příčky turnaje, kam jistě patříme a těšíme se na další ročník, který se bude konat v roce 2025 v irském Dublinu.“

Český tým vyhrál mistrovství světa 3x po sobě (v letech 2015, 2016 a 2017) a díky tomuto "hattricku" se stal obávaným soupeřem. Letošní výsledek sice na bednu nestačil, ale v nabité sestavě týmů obsadili čeští lékaři krásné 12. místo.

Mistrovství světa spolu s kongresem se pořádá každoročně a účastní se ho týmy lékařů z celého světa. Letos byla pořádající zemí Austrálie, která hostila 16 mezinárodních týmů. Jedním zástupcem českého týmu byl i MUDr. Šimon Chlapovič z interního oddělení Nemocnice Karlovy Vary.