Poruchy spánku v podobě chrápání či spánkové apnoe lze nově řešit v rámci spánkové laboratoře ORL oddělení i v karlovarské nemocnici. Spánková laboratoř nabízí jak možnost vyšetření, tak převzetí do péče pacientů s ronchopatií (chrápáním) a suspektní spánkovou apnoe, jejich následnou terapii, ať již konzervativní, chirurgickou či přetlakovou ventilací.
Co pacienta čeká?
Pacient absolvuje standardní ORL vyšetření zaměřené na spánkovou apnoe a je mu odebrána anamnéza pomocí specializovaných škál a dotazníků. Při vyšetření je pacient lékařem objednán k celonoční monitoraci spánku metodou vícekanálové polygrafie přístrojem Samoa (Saegeling), a to buď při hospitalizaci či v domácím prostředí.
Co následuje po vyšetření?
Při kontrole v ambulanci je poté pacientovi sdělen výsledek a navržena terapie popř. je pak objednán k zákroku popř. titraci přetlakové ventilace na ORL oddělení.
Chirurgickou léčbu chrápání, či obstrukční spánkové apnoe zahrnují zákroky v oblasti:
-
- nosu a nosohltanu - septoplastika, FESS, turbinoplastika, Adenotomie
- měkkého patra - radiofrekvencí asistovaná uvulopalatoplastika (CAUP, LAUP), Tonzilektomie, Uvulopalatofaryngoplastika (UPPP)
- kořene jazyka - radiofrekvence kořene jazyka (RFITT), závěs jazylky (hyoidopexe), redukce tkáně kořene jazyka pomocí plazmové koblace
Pacienti se mohou objednávat k prvotnímu ambulantnímu vyšetření telefonicky na ORL ambulanci tel.: 354 225 324.